Beskrivning
En fin blandning av solrosor som får mörka blommor, i färger från vinrött till chokladbrunt.
Solrosorna i Chocolat-serien blir höga och passar bra både som bakgrundsväxter i rabatten och vid höga plank eller en stor vägg.
Odling av solrosor Chocolat: Så inomhus vid 15-20 grader. Det inomhussådda planteras om i krukor med plantjord och sätts inte ut på växtplatsen förrän risken för nattfrost är över. Kan även planteras direkt på växtplatsen.
| Artikel nr | 6470 |
|---|---|
| Såperiod | Maj-Juni |
| Blomningstid | Juli-Sep |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 150 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |
| Räcker till |
Ca. 40 plantor |
| Färg | Brunröd |







