Beskrivning
Denna härliga solros heter Claret F1 och får blommor i en vinröd färg som är mycket effektfull. Det är en hög solros som blir fin som dekoration mot plank eller som bakgrundsväxt i rabatten.Odling av solros Claret F1: Så fröerna till dina solrosor inomhus vid 15-20 grader. Det inomhussådda planteras om i krukor med plantjord och sätts inte ut på växtplatsen förrän risken för nattfrost är över. Kan även planteras direkt på växtplatsen.En fröpåse räcker till ca 15 plantor.
| Artikel nr | 6478 |
|---|---|
| Såperiod | Maj-Juni |
| Blomningstid | Juli-Sep |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 150 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 1 cm |
| Vetenskapligt namn | Helianthus annuus |
| Räcker till |
Ca. 15 planter. |
| Färg | Röd |







