Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, maj-juni, gulröd höstfärg, 80-100cm, sol, halvskugga, zon 1-6(7).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea betulifolia Tor |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, rundade till ovala blad; frisk grönska; mycket intensiv höstfärg i rött och orange |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 (7) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Spiraea betulifolia Tor |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 (7) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Spiraea betulifolia Tor E |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 100-120 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 7 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Spiraea betulifolia Tor |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, rundade till ovala blad; frisk grönska; mycket intensiv höstfärg i rött och orange |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 (7) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Spiraea betulifolia Tor |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, rundade till ovala blad; frisk grönska; mycket intensiv höstfärg i rött och orange |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 (7) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulröd höstfärg |
| Latinskt namn: | Spiraea betulifolia Tor |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i täta, flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, rundade till ovala blad; frisk grönska; mycket intensiv höstfärg i rött och orange |
| Höjd: | 80-100 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, tät och bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 90 – 110 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 (7) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Gulröd höstfärg |







