Beskrivning
Produktbeskrivning:
rosa, gula blad, 50-80cm, juni-juli, sol, halvskugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i flata klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Klargula vårblad som behåller färgen under säsongen; lansettlika blad; höstfärg i orange |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i flata klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Klargula vårblad som behåller färgen under säsongen; lansettlika blad; höstfärg i orange |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i flata klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Klargula vårblad som behåller färgen under säsongen; lansettlika blad; höstfärg i orange |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Bladfärg: | Gul |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i flata klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Klargula vårblad som behåller färgen under säsongen; lansettlika blad; höstfärg i orange |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i flata klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Klargula vårblad som behåller färgen under säsongen; lansettlika blad; höstfärg i orange |
| Höjd: | cm |
| Bredd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea japonica Goldmound |
| Blomfärg: | Små, enkla, ljusrosa blommor i flata klasar, rosa knoppar |
| Blomningstid: | Juni till Juli |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Klargula vårblad som behåller färgen under säsongen; lansettlika blad; höstfärg i orange |
| Höjd: | 50-80 cm |
| Bredd: | 50-80 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Låg, rund och kompakt buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 80 – 100 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







