Beskrivning
Produktbeskrivning:vit, maj-juni, mörkgrönblåa blad, 50-100cm, sol, skugga, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea trilobata (triloba) |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, treflikiga till ovala blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea trilobata (triloba) |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, treflikiga till ovala blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea trilobata (triloba) |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Bladfärg: | Mörkgrönblå |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |
| Latinskt namn: | Spiraea trilobata (triloba) |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i flata klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Små, treflikiga till ovala blad; frisk grönska; höstfärg i gult till orange |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Bredd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg, bred buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 100 – 120 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Tålig: | Torktålig och vindtålig |







