Beskrivning
Tandpetarsilja är en ovanlig blomma som får stora blomsterklasar i vitt till limegrönt. Denna sort heter Green Mist och är en vacker utfyllnad i rabatter och krukor. Den är fin både i buketter och senare även som eternell.Dessa blommor trivs i sol och halvskugga. De blommar länge om du tar bort de vissna blommorna.Odling av Tandpetarsilja Green Mist: Så fröerna inomhus i såjord i april. Omplantera sedan de små plantorna i planteringsjord. Plantera ut med 10-15 cm avstånd när risken för nattfrost är över.Du kan även direktså tandpetarsilja direktsås på växtplatsen. Du kan klippa toppskottet ovanför ett blad eller bladpar när plantan är cirka 10-15 cm hög för att få plantan mer förgrenad.Denna blomma ingår i en serie med blomsterfröer som Weibulls tagit fram tillsammans med den danska trädgårdsinspiratören Claus Dalby. Här ser du alla fröer som ingår i den serien: Fröer från Claus Dahlby
| Såperiod | April-Juni |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Sept |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 120 cm |
| Plantavstånd | 30 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | 0,2 cm |
| Vetenskapligt namn | Ammi visnaga |







