Beskrivning
Produktbeskrivning:
vintergrön, skall formklippas, sol, skugga, zon 1-4.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, gulgröna blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, mörkgröna och blanka blad; kan få lätt bronston vintertid; vintergrön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 300 |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och kompakt buske, mycket formstabil |
| Jord: | Väldränerad, kalkrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Blomfärg: | Mkt små, gulvita blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, läderartade och blanka med mörkgrön ovansida och ljusare grön undersida. |
| Höjd: | 50-100 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Medelhög, tät och upprätt buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och kalkhaltig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Storlek: | Ø 20, C2,5 |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, gulgröna blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, mörkgröna och blanka blad; kan få lätt bronston vintertid; vintergrön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 300 |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och kompakt buske, mycket formstabil |
| Jord: | Väldränerad, kalkrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Storlek: | Ø 40, C10 |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, gulgröna blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, mörkgröna och blanka blad; kan få lätt bronston vintertid; vintergrön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 300 |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och kompakt buske, mycket formstabil |
| Jord: | Väldränerad, kalkrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |
| Latinskt namn: | Buxus sempervirens |
| Storlek: | Ø 25-30 C7 |
| Blomfärg: | Små, oansenliga, gulgröna blommor |
| Blomningstid: | April till Maj |
| Doft: | Mild söt örtig doft |
| Bladfärg: | Små, ovala, mörkgröna och blanka blad; kan få lätt bronston vintertid; vintergrön |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Bredd: | 300 |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Låg till medelhög, tät och kompakt buske, mycket formstabil |
| Jord: | Väldränerad, kalkrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 60 – 80 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Vintergrön, klotformad, formklippt buske |







