Beskrivning
Denna ljusa vallmo får upp till 10 cm stora blommor. De är härligt vita med en lila mitt som lockar många olika pollinatörer.
Fröställningarna hos vallmo är dekorativa i buketter och passar bra för torkning.
Dessa fröer är KRAV-godkända.
Odling av vallmo: Så fröerna inomhus i såjord. Täck inte fröerna utan duscha försiktigt vatten över sådden. Gror efter 2-3 veckor vid 15 grader. Plantera om i krukor med plantjord och odla vidare svalt. Sätt ut på växtplatsen när risken för nattfrost är över.
| Såperiod | Feb-Maj & Maj-Sept |
|---|---|
| Blomningstid | Maj-Juli |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | ca 70 cm |
| Plantavstånd | 15 cm |
| Radavstånd | 30 cm |
| Planteringsdjup | Täck ej fröerna |
| Vetenskapligt namn | Papaver somniferum |







