Beskrivning
Produktbeskrivning:Halv- till heldubbla blommor i ceriserosa med ljusare kronbladskanter. Enstaka enkla blommor kan förekomma. Utmärkt i rabatt och till snitt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Zinnia elegans Oklahoma Pink |
| Blomfärg: | Rosa |
| Blomningstid: | Juni-September |
| Höjd: | 80cm |
| Läge: | Sol |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 100 frö |







