Beskrivning
Produktbeskrivning:
Sunbow mixed
Trevlig sommarblomma med lång blomningstid och blommor i massor av färger. Den har styv, upprätt stjälk med en eller flera välformade fyllda blommor i toppen. Skär man av kvistar, grenar sig plantan. Färgstarkt inslag i rabatter och krukor. Hållbar snittblomma. Trivs i välgödslad, lucker jord. Vattna vid torka.
Förodling:
Så glest i fuktad såjord. Ställ ljust och håll fuktigt. Omplantera till 1 planta per kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Utplantera efter sista frost.
Direktsådd:
Vattna såytan före sådd. Håll sådden fuktig tills fröna grott. Förodling rekommenderas.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Zinnia elegans Sunbow Mix |
| Blomfärg: | Blandade färger |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | Mars-Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 20cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 255st |
| Räcker till: | 4 m |







