Beskrivning
Denna fina Zinnia från Weibulls fröer heter Scarlet flame och får stora dahlialiknande blommor i en kraftig röd färg. Blommorna hos zinnia lockar till sig nyttoinsekter till trädgården. Det är ett fint inslag i rabatten och buketter och du kan även odla zinnia i kruka. De är mycket lättodlada. Plocka bort vissna blommor efterhand så blommar den hela sommaren. Trivs i näringsrik, lucker jord. Vill inte torka ut. Kan även sås på växtplatsen i maj/juni.
Odling av zinnia Scarlet flame: Förkultiveras. Så glest i fuktad såjord. Ställ ljust och håll fuktigt. Omplantera till 1 planta/kruka med gödslad jord när plantorna är stora nog att hantera. Ställ ljust och svalt. Plantera ut när risken för nattfrost är över.
| Artikel nr | 7511 |
|---|---|
| Blomningstid | Juli-Okt |
| Växtsätt | Fristående |
| Höjd | 70 cm |
| Växtavstånd | 20 cm |
| Planteringsdjup | 0,5 cm |
| Namn | Zinnia elegans |
| Räcker till |
Ca. 65 plantor |
| Färg | röd |







