Beskrivning
Produktbeskrivning:
Tiny Tim
Lättodlad körsbärstomat för odling i kruka på balkong, fönsterkarm, växthus eller utomhus i mycket skyddat läge. Riklig skörd av små tomater med söt smak. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna regelbundet. Skotten i bladvecken, "tjuvarna", tas ej bort. Ruska lätt på blomklasen, så gynnas fruktsättningen.
Förodling:
8 – 10 veckor före utplantering, lägsta nattemperatur +8 °C. Använd såjord. Håll fuktigt, täck med plast, eller ställ i minidrivhus, ca 18 – 21 °C. Efter uppkomst, ljust och svalare. Extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna kan hanteras, sätt 1/kruka i gödslad jord. Plantera om efterhand.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Solanum lycopersicum Tiny Tim |
| Höjd: | 30-40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 50cm |
| Skördetid: | Juli-September |
| Förodling: | Mars-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 50cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 67st |
| Räcker till: | 25-30 plantor |







