Beskrivning
Produktbeskrivning:Turk´s Turban
Rolig och snabbväxande. Får långa rankor som kan växa mot spaljé men kan också krypa på marken. De gula blommorna följs av stora turbanliknande pumpor i olika färger. Pumporna kan ätas men odlas huvudsakligen för dekorationer. Trivs i närings- och mullrik jord i varmt läge. Vattna rikligt. Kan odlas direkt på komposten.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Curcubita maxima |
| Höjd: | 200cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 100cm |
| Skördetid: | Augusti-Oktober |
| Förodling: | Maj |
| Direktsås: | Maj-Juni |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 100cm |
| Radavstånd: | 100cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 2cm |
| Antal frö: | 32st |
| Räcker till: | 15-18 plantor |







