Beskrivning
Produktbeskrivning:
Maikönigin
Välkänd och traditionell blomma. Vacker i rabatter och samplanteringar, fin i sommarens alla blombuketter. Ett måste på midsommarafton. Flerårig växt som gärna kan få förvilda sig i ett hörn av trädgården. Sorten har ovanligt stora vita blommor. Ganska anspråkslös, tål torka när plantorna väl vuxit till sig. Kan även sås i kruka och planteras ut på växtplatsen när plantorna är lagom stora.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Leucanthemum vulgare Maikönigin |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Maj-Augusti |
| Höjd: | 70cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Direktsås: | April-Juni / Augusti-September |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 25cm |
| Grotid: | 10-30 dagar |
| Sådjup: | 0,5cm |
| Antal frö: | 500st |
| Räcker till: | 5 m |







