Beskrivning
Produktbeskrivning:
Grandiflora
Rikblommande sort som är vit och ljuvligt doftande. Mycket vacker både i rabatt och kruka. Trivs i både soligt och skuggigt läge, är ganska tålig för regn och blåst. Trivs i näringsrik, väldränerad jord. Vattna och ge näring regelbundet. Klipp bort vissna blommor.
Förodling: Så glest på fuktig såjord. Täck ej fröna. Håll fuktigt, täck m plast eller ställ i minidrivhus. Ställ varmt, 20-24°C. Efter uppkomst, ställ ljust och svalare. Använd extrabelysning vid tidig sådd. När plantorna är stora nog att hantera, sätt 1/kruka, i gödslad jord. Utplantera efter frost. Avhärda plantorna innan utplantering.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Nicotiana alata Grandiflora |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-Oktober |
| Höjd: | 75cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Planteringsavstånd: | 25-30cm |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 25-30cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 200st |
| Egenskaper: | Omtyckt av fjärilar & bin |







