Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, mild doft, 2m, juli-sept, sol, halvskugga, zon 1-4 (5).
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Kyushu |
| Blomfärg: | 20–30cm, luftiga och spetsiga koner, limevita i knopp som övergår i vitt, ibland svagt rosatonade sent på säsongen |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Doft: | Mild doft |
| Bladfärg: | Grön |
| Höjd: | 200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Hydrangea paniculata Kyushu |
| Blomfärg: | 20–30cm, luftiga och spetsiga koner, limevita i knopp som övergår i vitt, ibland svagt rosatonade sent på säsongen |
| Blomningstid: | Juli till September |
| Doft: | Mild söt doft |
| Bladfärg: | Äggrunda, friskt gröna; gul höstton kan förekomma |
| Höjd: | 200 cm |
| Bredd: | 150-200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, upprätt och buskig buske |
| Jord: | Väldränerad, mullrik och fuktig jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 180 – 220 cm |
| Växtzon: | 1 – 4 (5) |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







