Beskrivning
Produktbeskrivning:
mörkgröna långa breda blad, 200-300cm, sol.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Miscanthus x giganteus (floridulus) |
| Blomningstid: | Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgröna mycket breda långa, halmgul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Sällan blommande i Sverige |
| Höjd: | 200 / 300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Mycket hög, bred, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, naturplantering, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett |
| Latinskt namn: | Miscanthus x giganteus (floridulus) |
| Blomningstid: | Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgröna mycket breda långa, halmgul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Sällan blommande i Sverige |
| Höjd: | 200 / 300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Mycket hög, bred, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, naturplantering, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett |
| Latinskt namn: | Miscanthus x giganteus (floridulus) |
| Blomningstid: | Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgröna mycket breda långa, halmgul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Sällan blommande i Sverige |
| Höjd: | 200 / 300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Mycket hög, bred, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, naturplantering, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett |
| Latinskt namn: | Miscanthus x giganteus (floridulus) |
| Blomningstid: | Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgröna mycket breda långa, halmgul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Sällan blommande i Sverige |
| Höjd: | 200 / 300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Mycket hög, bred, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, naturplantering, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett |
| Latinskt namn: | Miscanthus x giganteus (floridulus) |
| Blomningstid: | Oktober |
| Bladfärg: | Mörkgröna mycket breda långa, halmgul höstfärg |
| Färg, ax / vippa: | Sällan blommande i Sverige |
| Höjd: | 200 / 300 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Mycket hög, bred, upprätt, tuvbildande |
| Lämplig till: | Solitär, naturplantering, gräsplantering |
| Jord: | Mullrik, väldränerad, fuktighetshållande |
| Undviks av: | Hare, rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 120 cm |
| Antal / m²: | 1 st |
| Härdighet: | B |
| Rotsystem: | Kraftigt och brett |







