Beskrivning
Produktbeskrivning:gul, okt-nov, gröna smala blad, 200cm, sol.B
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Helianthus salicifolius |
| Blomfärg: | Gul |
| Blomningstid: | Oktober till November |
| Bladfärg: | Grön, smalbladig |
| Höjd: | 200 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | B |
| Övrigt: | Hinner inte alltid blomma under säsongen |
| Blomningstid: | Oktober till November |
| Bladfärg: | Grön, smalbladig |
| Höjd: | 200 cm |
| Läge: | Sol |
| Växtsätt: | Tuvbildande |
| Lämplig till: | Rabatt, äng |
| Jord: | Alla jordar, fuktigt läge, väldränerat |
| Dragväxt: | Ja |
| Undviks av: | Rådjur |
| Planteringsavstånd c/c: | 70 cm |
| Antal / m²: | 2 st |
| Härdighet: | B |







