Beskrivning
Produktbeskrivning:
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Larix kaempferi |
| Storlek: | 80-100 C5 |
| Blomfärg: | Små rödaktiga honblommor och gulaktiga hanblommor |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Mild |
| Bladfärg: | Mjuka blågröna barr i knippen; gyllengul höstfärg före lövfällning. |
| Höjd: | 1000-1500 cm |
| Bredd: | 5–8 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och upprätt trädform |
| Jord: | Väldränerad, gärna lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 5–7 m |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Tålig: | Vindtålig |
| Latinskt namn: | Larix kaempferi |
| Storlek: | 80-100 C5 |
| Blomfärg: | Små rödaktiga honblommor och gulaktiga hanblommor |
| Blomningstid: | April–Maj |
| Doft: | Mild |
| Bladfärg: | Mjuka blågröna barr i knippen; gyllengul höstfärg före lövfällning. |
| Höjd: | 1000-1500 cm |
| Bredd: | 5–8 m |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och upprätt trädform |
| Jord: | Väldränerad, gärna lätt till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 5–7 m |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Tålig: | Vindtålig |







