Beskrivning
Produktbeskrivning:Glänsande, vita blommor med rosa mittstjärna. Buskigt, växtsätt. Mycket rikblommande hela sommaren. Bedårande vacker bukett- och rabattblomma.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Malva trimestris Dwarf Pink Blush |
| Blomfärg: | Vit med rosa mitt |
| Blomningstid: | Juli-September |
| Höjd: | 40cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 20cm |
| Förodling: | April-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 20cm |
| Radavstånd: | 30cm |
| Grotid: | 5-15 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 60 frö |







