Beskrivning
Produktbeskrivning:Sommarklätt Bianca
Skira blommor i nyanser av vitt och purpurrosa svävar på höga stjälkar, grenade i toppen. Vacker och hållbar i rabatt och till snitt.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Agrostemma githago Bianca |
| Blomfärg: | Vit |
| Blomningstid: | Juni-Augusti |
| Höjd: | 100cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Förodling: | Mars-Maj |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 50cm |
| Grotid: | 10-20 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 150 frö |







