Beskrivning
Produktbeskrivning:
Kryddpersilja med extra stora, släta, mörkgröna blad med delikat smak. Stadiga stjälkar som även kan användas som sparris och bladselleri. Bra till infrysning.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Petroselinum crispum (Foliosum-gr.) Gigante d’italia/Hilmar |
| Höjd: | 50cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 10cm |
| Skördetid: | Mars-April / Juni-Oktober |
| Förodling: | Mars-April |
| Direktsås: | April-Juni |
| Livstid: | Tvåårig / Bienn |
| Plantavstånd: | 10cm |
| Radavstånd: | 60cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 1cm |
| Antal frö: | 500 frö |







