Beskrivning
Produktbeskrivning:Preciosa
Mängder av gula, sötsyrliga runda frukter som omsluts av ett pappersliknande hölje. När höljet gulnar och frukten faller är de mogna. Vackert välgrenande, buskiga plantor. Används färsk, i sylt, till garnering m.m. Kan lagras svalt några veckor eller frysas in.
Odling från frö:
Förkultiveras inomhus i såjord. Ljusgroende. Fukta jorden före sådd och tryck endast lätt ned fröerna på ytan. Täck med klar plast försedd med lufthål. Placeras i 22 – 25 grader, efter groning 18 – 20 grader och ljust. För växthus eller varmt friland. Uppbindes.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Physalis grisea Preciosa |
| Höjd: | 60cm |
| Läge: | Sol |
| Planteringsavstånd: | 40cm |
| Skördetid: | Juli-Oktober |
| Förodling: | Februari-April |
| Livstid: | Ettårig / Annuell |
| Plantavstånd: | 40cm |
| Radavstånd: | 40cm |
| Grotid: | 20-30 dagar |
| Sådjup: | 0cm |
| Antal frö: | 8 frö |







