Beskrivning
Produktbeskrivning:
vit, maj-juni, 2-3m, sol, skugga, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Spiraea x vanhouttei |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, flata till lätt välvda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till lansettlika blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftigt bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea x vanhouttei |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, flata till lätt välvda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till lansettlika blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftigt bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea x vanhouttei |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, flata till lätt välvda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till lansettlika blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftigt bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea x vanhouttei |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, flata till lätt välvda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till lansettlika blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftigt bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea x vanhouttei |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, flata till lätt välvda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till lansettlika blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftigt bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Latinskt namn: | Spiraea x vanhouttei |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i stora, flata till lätt välvda klasar, grönvita knoppar |
| Blomningstid: | Maj till Juni |
| Doft: | Mild, lätt blommig doft |
| Bladfärg: | Gröna, ovala till lansettlika blad; frisk grönska; höstfärg i gult |
| Höjd: | 200-300 cm |
| Läge: | Sol till skugga |
| Växtsätt: | Hög, bred och kraftigt bågböjd buske |
| Jord: | Väldränerad, normal till mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 250 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |







