Beskrivning
Produktbeskrivning:
vita bollar, juli-aug, 2m, rödgul höstfärg, sol, halvskugga, zon 1-6.
Produktegenskaper:
| Latinskt namn: | Viburnum opulus Strömsund E |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i flata klasar, grönvita knoppar; röda bär |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Doft: | Mild, lätt blommig |
| Bladfärg: | Gröna, lönnliknande blad; tydlig nervatur; robust och härdig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | =CONCATENATE(#REF!,” cm”) |
| Bredd: | 200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad till fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Rödgul höstfärg |
| Latinskt namn: | Viburnum opulus Strömsund E |
| Blomfärg: | Små, enkla, vita blommor i flata klasar, grönvita knoppar; röda bär |
| Blomningstid: | Juli till Augusti |
| Doft: | Mild, lätt blommig |
| Bladfärg: | Gröna, lönnliknande blad; tydlig nervatur; robust och härdig karaktär; höstfärg i rött |
| Höjd: | 200 cm |
| Bredd: | 200 cm |
| Läge: | Sol till halvskugga |
| Växtsätt: | Medelhög, bred buske |
| Jord: | Väldränerad till fuktighetshållande, mullrik jord |
| Planteringsavstånd c/c: | 200 – 240 cm |
| Växtzon: | 1 – 6 |
| Planteringstid: | Mars-Oktober |
| Livstid: | Flerårig / Perenn |
| Övrigt: | Rödgul höstfärg |







